English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Kowalscy na solidnym fundamencie

19-11-2015

Ponad ćwierć miliona złotych — to przeciętny majątek polskiej rodziny, przede wszystkim zamrożony w nieruchomościach. Lepiej radzą sobie samozatrudnieni i mieszkańcy wsi.

 

Narodowy Bank Polski (NBP) postanowił zbadać, jak wygląda bogactwo po polsku. To pierwsze tak duże badanie, a o swoim majątku zdecydowało się opowiedzieć aż 3,5 tys. rodzin. Podstawowy wniosek? Mamy się już czym pochwalić — przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce, mierzony medianą, wyniósł w ubiegłym roku blisko 257 tys. zł.


— Niestety ze względu na fakt, iż większość majątku Polaków zamrożona jest w nieruchomościach, w wielu przypadkach nigdy nie widzą tych pieniędzy na oczy — zaznacza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Bogaci się bogacą Eksperci NBP wskazują, że możemy już nasz majątek porównywać ze znacznie bogatszymi pod względem PKB na głowę mieszkańca krajami strefy euro. Niespodzianka jest duża, bo okazuje się, że netto Kowalscy mają więcej niż ich sąsiedzi zza Odry.


— Niemcy znacznie częściej decydują się na wynajem mieszkania zamiast kupna, co wyjaśnia stosunkowo niską wartość netto ich aktywów — wyjaśnia Łukasz Kozłowski.