English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Szybki koniec prywatyzacji szpitali. NFZ do stopniowej likwidacji

04-12-2015

Nie milkną komentarze po wystąpieniu nowego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła w Sejmie. Eksperci z niepokojem przyjęli wiele zapowiedzi działań resortu.

 

Pierwszą ustawą zdrowotną skierowaną przez resort do Sejmu będzie regulacja dotycząca leków dla seniorów. Zgodnie z nią wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat, będą miały prawo do darmowych leków, ale uprawnienie takie nie będzie dotyczyć wszystkich medykamentów.

 

Jednym z kolejnych posunięć resortu będzie nowelizacja ustawy zdrowotnej, która pozwoli wydłużyć o kolejny rok aneksowanie umów. To oznacza, że konkursy ofert nie odbędą się w połowie czerwca 2016 r., lecz rok później. Nowy szef resortu zdrowia zapowiedział także nowelę ustawy o działalności leczniczej. – Zamierzamy zatrzymać przymus komercjalizacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej – stwierdził Konstanty Radziwiłł. A tych podmiotów, które już zostały przekształcone w spółki, nie będzie można prywatyzować – co najmniej 50 proc. udziałów w nich będzie musiało pozostać w rękach publicznych.

 

W ustawie znajdzie się też zapis mówiący o tym, że placówki te działają na zasadzie non profit. Pomysł niepokoi niepublicznych świadczeniodawców. – My nie zarabiamy na zdrowiu, my leczymy pacjentów i wszystkie pieniądze inwestujemy w rozwój. Jestem przekonany, że tak samo dzieje się w podmiotach przekształconych w spółki. Dla mnie jest najważniejsze, żeby o przyznaniu kontraktu decydowała jakość. Jeśli szpital dobrze dba o pacjenta, to nieważne, czy jest publiczny, czy prywatny – podkreśla Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.