English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: RDS – czy to przypadkiem nie wiele hałasu o nic?

14-12-2015

Zupełnie niedawno wydawało się, że rządzący, pracodawcy i związkowcy – wszyscy razem będziemy ze sobą rozmawiać poważnie. Nie jak w niesławnej Komisji Trójstronnej. Nie dla picu, pod publikę, tylko w taki sposób, w jaki rozmawiają dorośli, odpowiedzialni ludzie, którzy chcą rozwiązać razem jakiś problem. Temu ma służyć Rada Dialogu Społecznego (RDS). I wciąż mam nadzieję, że tak będzie, a to, czego na razie doświadczamy, to jedynie złe miłego początki – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Jego zdaniem chodzi tutaj nie tylko o Radę, lecz w ogóle o sposób, w jaki traktuje się przedstawicieli pracodawców i pracowników: czy rozmawia się z nimi tylko po to, by stworzyć pozory a potem i tak robić swoje.

 

– Tylko jak tu rozmawiać? Projekt ustawy o opodatkowaniu odpraw szefów spółek Skarbu Państwa dostaliśmy we wtorek, 24 listopada po południu i mamy 30 dni na to, by się do niego ustosunkować. (…) To naprawdę miło, że dano nam prawo wyrażenia swojej opinii o czymś, o czym i tak już zadecydowano. I nie chodzi tutaj o to, czy podatek taki jest sprawiedliwy, słuszny czy mądry. Chodzi o zasadę. Trochę przykro, bo była to bodaj pierwsza ustawa, która trafiła do nas za pośrednictwem RDS. Czy tak to ma wyglądać? – pyta Prezydent Pracodawców RP.

 

Jego zdaniem fakt, że w ubiegłym tygodniu Radę poszerzono o szefów resortów cieszy, jednak ma niewielkie znaczenie, jeśli z RDS nie konsultuje się choćby obniżenia wieku emerytalnego.

 

Malinowski zauważa, że  uzupełniając skład RDS Prezydent Andrzej Duda po raz kolejny podkreślał, jak ważne to ciało. Mimo to w jego opinii niewiele jest na razie dowodów na to, że ta instytucja jest traktowana poważnie. Co możemy dziś zrobić? pyta.

 

Jest wiele różnych możliwości. Pierwsza to taka, że strony dialogu społecznego ustalą to, co najpilniejsze. – Przypominam, że do 20 stycznia strona rządowa na obowiązek przedstawić RDS wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. I – proszę mi wierzyć – jako pracodawcy raczej tego terminu nie przeoczymy. Tylko czy coś do tego czasu jeszcze zostanie, skoro rząd najwidoczniej postanowił załatwić wszystko w pierwszych tygodniach urzędowania? – zwraca uwagę Malinowski.

 

– Możliwość druga to przestać bawić się w fikcję i rozwiązać RDS (koniecznie ekspresową ustawą, najlepiej poselską). Zgaśmy światło w jeszcze nie do końca urządzonych biurach i rozejdźmy się do domów. Przynajmniej nikt nam nie zarzuci tego, że zrobiono wiele hałasu o nic – podsumowuje Prezydent Pracodawców RP.