English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Polityka wsparciem gospodarki

16-12-2015

Współczesny patriotyzm gospodarczy to nie tylko wspieranie i podejmowanie właściwych decyzji konsumenckich (kupuj polskie produkty!) oraz pożądane zachowanie przedsiębiorców (płacenie podatków). To również, a może przede wszystkim, adekwatna polityka państwa sprzyjająca zarówno przedsiębiorstwom z rodzimym kapitałem, jak i wspierająca wszystkie firmy niezależnie od kraju pochodzenia kapitału, które tworzą miejsca pracy i płacą podatki w naszym kraju – pisze w „Rzeczypospolitej” Wiceprezydent Pracodawców RP Maciej Stańczuk.

 

Czy dotychczasowa polityka państwa w tym zakresie była skuteczna, a zachowanie przedsiębiorców optymalne? Z pewnością nie. Jedno jest pochodną drugiego, gdyż zachowanie konsumentów przedsiębiorców jest również pochodną ram instytucjonalno-regulacyjnych tworzonych przez politykę ocenia.

Stańczuk zwraca uwagę, że Polska jest na szarym końcu krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o skuteczność ściągalności podatku VAT. Do fiskusa nie trafia co czwarta złotówka z należnego VAT. Według ekspertów PwC dziura ściągalności VAT sięgnęła w 2014 r. kwoty 53 mld zł. Komisja Europejska szacuje lukę podatku CIT na ok. 46 mld. Dodaje przy tym, że mimo imponującego wzrostu gospodarczego, zwłaszcza na tle innych krajów Unii Europejskiej, w ciągu ostatnich pięciu lat trend w ściągalności podatków jest jednoznacznie negatywny.

 

Patriotyzm gospodarczy to także właściwa diagnoza i adekwatna polityka makroekonomiczna rządu. Polityka, która nakierowana jest przede wszystkim na zapewnienie zrównoważonego wzrostu gospodarczego w długim okresie, istotnie wyższego od średniej unijnej, musi uwzględniać realia rynkowe podkreśla Wiceprezydent Pracodawców RP. Jego zdaniem finansowane długiem wydatki socjalne, powiększające deficyt budżetowy może zagrozić realizacji ambitnych planów rządu, w szczególności w zakresie pobudzenia popytu inwestycyjnego.