English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Uważam Rze. Inaczej pisane”: Jak być gospodarczym patriotą

23-12-2015

Polska potrzebuje silnych firm, bo będą się przyczyniać do rozwoju państwa. Ale to nie może być jednostronna relacja. Jeśli ich kapitał ma pracować dla kraju, ten musi mu pomagać.

 

Podczas debaty zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Orange Polska, przekonywał, że patriotyzmu firmy nie definiuje teraz kraj pochodzenia kapitału, ale to, jak wpływa ona na rozwój gospodarczy państwa, w którym działa, czy wyznacza nowe standardy, daje zatrudnienie, rozwija innowacyjne technologie. Ale patriotyzmem gospodarczym jest także adekwatna polityka państwa.

 

Jak mówi Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP, taka polityka powinna sprzyjajać zarówno przedsiębiorstwom z rodzimym kapitałem, jak i tym wszystkim, które tworzą miejsca pracy i płacą podatki, czyli tym, które rzetelnie prowadzą działalność gospodarczą. Bo obie te kwestie są ze sobą ściśle powiązane – zachowanie firm i konsumentów kształtują bowiem ramy instytucjonalne i regulacyjne, które tworzy państwo. Na obu polach jest jeszcze dużo do zrobienia.