English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Po zmianach będą kary dla zleceniobiorców

28-12-2015

Po 1 stycznia 2016 r. zatrudnieni na zleceniach zapłacą firmom z własnej kieszeni na pokrycie zaległych składek ZUS i karnych odsetek.

 

Po tekście „Składki od zleceń od 2016 r. – firmy nie unikną błędów” z 18 grudnia 2015 r. „Rzeczpospolita” otrzymała stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ważne dla przedsiębiorców zatrudniających ponad 700 tys. zleceniobiorców.

Wynika z niego, że od 1 stycznia 2016 r. w zawieranych umowach-zleceniachpowinni oni zastrzec odpowiedzialność zleceniobiorcy za wprowadzenie w błąd. Chodzi o przypadki, gdy jedna osoba jest zatrudniona w kilku firmach. Od nowego roku przepisy nakładają na wszystkich zleceniodawców obowiązek zapłaty składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od kolejnych umów zawartych z taką osobą, aż zostaną one potrącone od łącznie co najmniej minimalnego wynagrodzenia (1850zł w 2016 r.). Jeśli zleceniobiorca poda im nieprawdziwe informacje o swoich zarobkach w innych firmach, przedsiębiorcy będą musieli korygować złożone w ZUS dokumenty i dopłacać karne odsetki od składek zapłaconych po terminie.


– Nie powinno być tak, aby przepisy rodziły konflikt pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, a w tym wypadku wszystko zmierza w tę stronę – zauważa Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP. – Przedsiębiorcy będą zaś mieli spore kłopoty ze stosowaniem nowych przepisów.