English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Puls HR: Według Pracodawców RP menedżerowie poświęcają aż 42% czasu pracy na rozwiązywanie konfliktów

29-01-2015

– Menedżerowie poświęcają na rozwiązywanie konfliktów, aż 42% czasu pracy, czyli ok. 1-2 dni każdego tygodnia pracy, podaje organizacja Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej – informuje Puls HR.

 

– Co więcej, aż 20% swojego czasu pracy kadry kierownicze spędzają na czynnościach sądowych. Konflikty i spory zdarzają się wtedy, gdy jesteśmy zdenerwowani, pod presją terminów, oczekiwań klientów i przełożonych. Bywa, że kwestia sporna, utarczka lub czyjeś nieodpowiednie zachowanie przeradza się w konflikt, który destabilizuje pracę. Takie sytuacje zdarzają się codziennie w wielu polskich firmach. Jeśli nie są w porę zdiagnozowane, powodują znaczne straty społeczne i ekonomiczne – wskazuje Katarzyna Rózicka z Pracodawców RP. Tym zagadnieniom poświęcona jest debata Pracodawców „Jak zapobiegać konfliktom w otoczeniu firmy?", która odbędzie się 4 lutego 2015. Partnerem medialnym wydarzenia jest agencja ISB News.

 

Metodami w zapobieganiu konfliktom lub pomocą w ich rozwiązywaniu są na przykład porady lub ekspertyzy prawne, a także mediacje. Mediacje mogą dotyczyć konfliktów indywidualnych lub zbiorowych m.in. w następujących sprawach: konflikty pomiędzy pracodawcą i pracownikiem; Konflikty w zespołach pracowniczych; konflikty zbiorowe; konflikty z administracją, w tym organami podatkowymi; konflikty między przedsiębiorcami; redukcje personelu. Mediacje mogą zostać przeprowadzone przed rozpoczęciem postępowania sądowego, w trakcie jego trwania lub po jego zakończeniu. Prowadzone powinny być w oparciu o zasady Europejskiego Kodeksu Postępowania Mediatora oraz Kodeksu Etycznego Mediatorów Polskich.

 

Centrum Wsparcia Przedsiębiorców (CWP)  to jednostka organizacyjna Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej zajmująca się prewencją, diagnozowaniem i rozwiązywaniem konfliktów związanych z działalnością pracodawców. CWP powstało w ramach projektu pn. "Budowa Centrum Wsparcia Przedsiębiorców Pracodawców RP – dialog społeczny poprzez mediacje" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.