English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Firmy mają już 5,4 mld zł złych długów

08-01-2016

Mimo poprawy sytuacji gospodarczej aż o 27 proc. wzrosła wartość niespłacanego zadłużenia przedsiębiorstw.


Na koniec 2012 r. wartość zadłużenia na czarnej liście dłużników prowadzonej przez Krajowy Rejestr Długów BIG wyniosła 3,07 mld zł. Spowolnienie gospodarcze, z jakim mieliśmy do czynienia w 2013 r., podniosło tę wartość o 580 mln zł, a w 2014 r. wzrosła ona o kolejne 610 mln zł. Za to w 2015 r. złe długi eksplodowały o 1,2 mld zł, łącznie sięgając 5,4 mld zł.

 

– Na rosnące rokrocznie zadłużenie w sektorze przedsiębiorstw w KRD bez wątpienia ma wpływ wiele rozmaitych czynników – komentuje Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP.


– Ale warto podkreślić, że koszty prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce są wysokie, a brakuje efektywnego systemu wspierania przedsiębiorców w rozwoju. Bardzo często nawet dobrze prosperujące dotychczas podmioty, chcąc rozwijać działalność, zmuszone są do zadłużania się. W tym wypadku pomocne byłoby wprowadzenie zachęt podatkowych, które pozwoliłyby na efektywną modernizację przedsiębiorstw bez konieczności zaciągania dodatkowych zobowiązań – dodaje Korzeb.