English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Proponowane przepisy o delegowaniu nie chronią polskich firm

20-01-2016

Przedsiębiorcy negatywnie oceniają rządowy projekt ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczonych usług.

 

– Zastrzeżenia wywołuje obowiązek udzielania przez Państwową Inspekcję Pracy odpowiedzi na wnioski organów innego państwa UE o dostarczenie informacji dotyczących delegowania pracowników, a także przeprowadzania działań kontrolnych na ich prośbę – zauważa Wioletta Żukowska, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.


Przedsiębiorców niepokoi także to, że inspekcja będzie związana treścią pisma o dostarczenie informacji, co oznacza, że nie będzie miała prawa zweryfikować tego, czy żądane dane są niezbędne dla zagranicznego organu.


Ponadto PIP zostanie wyposażona w prawo występowania z zapytaniem do pracodawcy delegującego pracowników. Podmioty te nie będą mogły w żaden sposób uchylić się od spełnienia tego obowiązku (np. twierdząc, że żądane dane stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa). Problem stanowi również to, że przepisy wprowadzają termin pięciu dni roboczych na udzielenie PIP stosownych informacji. Tymczasem jest on nierealny np. dla dużych przedsiębiorstw czy agencji pracy tymczasowej delegujących setki osób – dodaje Wioletta Żukowska.