English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Biurokracja hamuje rozwój

28-01-2016

Uwolnienie przedsiębiorstw z gorsetu biurokratyzmu pozwoli przyspieszyć rozwój gospodarczy.

 

Dlaczego należy walczyć z rozrastają się biurokracją? Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, organizatora Polskiego Kongresu Gospodarczego, na to pytanie odpowiada anegdotą: – Francuski książę Filip zmarł podczas przejażdżki, przygnieciony przez konia, który potknął się o świnię spacerującą po paryskiej ulicy. W odpowiedzi zbolały król wydał zakaz wypuszczani świń na ulice, czyli usunął przeszkodę, o którą potknął się koń – mówił Malinowski podczas otwarcia Kongresu. – Dziś można powiedzieć, że przedsiębiorcy to jeźdźcy, ich firmy to konie, a biurokratyzm to świnie-bariery. I choć wiele koni upada i wielu jeźdźców ginie, to nie znalazł się w Polsce żaden król, czyli żaden rząd, który potrafiłby te bariery usunąć – wytykał Malinowski.

 

Tymczasem, jak wyliczyła firma doradcza Grant Thorton, duże firmy mają ponad 300 obowiązków sprawozdawczych, a w 2015 r. powstało rekordowo dużo nowych przepisów i regulacji, które liczą w sumie 28 tys. stron.

 

– Spotykamy się po to, by pokazać, gdzie biurokracja ma się najlepiej, a my, przedsiębiorcy, najgorzej – podkreślał Malinowski.

 

Celem tegorocznej edycji Polskiego Kongresu Gospodarczego jest próba wypracowania takich mechanizmów, które usprawnią otoczenie biznesu, tak aby w pełni wykorzystać potencjał Polski. Podczas paneli z udziałem przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych oraz nauki dyskutowano nad takimi kwestiami, jak system stanowienia prawa, ochrona zdrowia, warunki prowadzenia biznesu, zamówienia publiczne, relacje administracji i biznesu czy rynek pracy.

 

Konkretnym efektem tych dyskusji będzie „biała księga” – zapis rekomendacji i uwag dotyczących ograniczenia biurokracji, która zostanie przekazana rządzącym.