English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Parkiet”: Pesymistyczne prognozy ludzi biznesu

28-01-2016

Wskaźnik ogólnej oceny bieżącej sytuacji biznesowej spadał w styczniu w rekordowym tempie, choć nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Subindeks odnoszący się do oczekiwań na przyszłość po raz pierwszy w historii badania znalazł się natomiast w terytorium spadkowym – to główne wnioski płynące z najnowszego odczytu Indeksu Optymizmu Przedsiębiorców. Badanie powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród członków Pracodawców RP, jest wzorowane na niemieckim wskaźniku IFO.

 

W styczniu 2016 r. Indeks Optymizmu Przedsiębiorców przyjął wartość 107,8 pkt w zakresie oceny bieżącej sytuacji biznesowej, wobec 115,1 pkt w grudniu minionego roku. Spadek wskaźnika był największy w historii, choć wciąż utrzymuje się on na relatywnie wysokim poziomie, istotnie przewyższającym średnią dla okresu marzec 2014 r.–styczeń2016 r. Pogorszyła się też prognoza sytuacji przyszłej, w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy – spadła ze 102,2 pkt w poprzednim miesiącu do 97,4 pkt w styczniu. Po raz pierwszy w historii badania wskaźnik obrazujący oczekiwania biznesu spadł poniżej granicy 100 pkt, co oznacza, że większość uczestniczących w badaniu podmiotów gospodarczych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji w nadchodzącym półroczu.

 

Podobnie jak miało to miejsce w większości poprzednich edycji badania również tym razem najgorsze oceny przeważały wśród małych firm, podczas gdy największe spółki radziły sobie najlepiej. Największe obawy o przyszłość mają jednak średniej wielkości przedsiębiorstwa.