English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Biurokracja zabija firmy

27-01-2016

Przedsiębiorcy liczą, że nowy rząd zatrzyma lawinę regulacji, które są hamulcem rozwoju.

 

Góra przepisów i regulacji rośnie w Polsce szybciej niż u sąsiadów – wynika z raportu firmy Grant Thornton dla Pracodawców RP. W 2015 r. powstało 28 tys. stron przepisów, najwięcej od 1998 r. W latach 2012–2014 pojawiało się co roku średnio 1,75 tys. ustaw i rozporządzeń, gdy na Węgrzech 1,27 tys., a w Czechach zaledwie 450.

 

– Nie bójmy się ostrych sformułowań: biurokracja zaczyna przypominać raka, który zżera polską gospodarkę – uważa Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. Organizują oni w środę III Polski Kongres Gospodarczy, którego hasłem przewodnim jest właśnie „Stop biurokratyzmowi”. Przedsiębiorcy liczą, że nowa władza, która w kampanii wyborczej wiele mówiła o ułatwianiu im życia, w tym o przyjaznym podejściu aparatu skarbowego, posłucha apelu.

Rankingi Banku Światowego pokazują, że Polska jest w czołówce krajów UE utrudniających życie biznesowi. U nas rozliczenie z fiskusem zajmuje średnio 271 godzin rocznie, w Irlandii – 3,3 razy krócej. U nas sądowa walka o zwrot należności trwa 685 dni, na Litwie -tylko 300.