English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Płacę podatki, jestem patriotą

10-02-2016

Partnerstwo między państwem a biznesem, przejrzystość przepisów oraz budowanie świadomości potrzeby wspierania polskiej gospodarki to główne filary patriotyzmu podatkowego wśród rodzimych firm. Takie wnioski płyną z dyskusji będącej częścią programu Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu, zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą” oraz Fundację Patriotyzmu Gospodarczego.

 

Jak wynika z badania serwisu Ceneo, dla połowy internautów produkt polski to taki, który został wytworzony przez firmę zarejestrowaną w Polsce, która płaci tu podatki. Ta patriotyczna postawa jest jednak trudna do wypracowania. Maciej Stańczuk, wiceprezydent Pracodawców RP, zauważył, że patriotyzm to nie tylko kupowanie rodzimych towarów i płacenie podatków, ale również adekwatna polityka, która sprzyja firmom niezależnie od kraju pochodzenia kapitału. Podkreślał, że negowanie roli zagranicznych przedsiębiorców jest sprzeczne z interesami Polski, gdyż czyni jej gospodarkę kontrproduktywną.

 

Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślał, że nie tylko przedsiębiorcy powinni być patriotyczni – dotyczy to również państwa. – Każdy chętniej płaciłby podatki, gdyby nie widział przejawów bezmyślnego wydawania przez państwo naszych pieniędzy. Mówię to jako minister, który też płaci podatki i chciałbym, żeby służyły potrzebnym celom – zauważył Gowin.

 

Dyskutanci zgodnie stwierdzili, że polski system podatkowy jest skomplikowany, co prowadzi do utraty efektywności. Jak zauważył Maciej Stańczuk, w przypadku VAT w 2014 roku luka wynosiła aż 53 mld zł – to poziom niemal równy planowanemu deficytowi budżetowemu na rok 2016. W przypadku podatku CIT było to ok. 46 mld zł. – Nieściągalność VAT w Polsce wynosi obecnie 25 proc., z tendencją wzrastającą. Średnia europejska to ok. 10–11 proc. –  wyliczał.

 

Stańczuk dodał, że poziom inwestycji zależy jednak od poziomu oszczędności. – Niska stopa oszczędności jest jedną z przyczyn niskiej stopy inwestycyjnej. Sposobem na poprawę sytuacji makroekonomicznej jest wzmocnienie roli eksportu –  przekonywał.

 

Uczestnicy debaty byli zgodni co do faktu, że w Polsce trzeba wskazywać na efektywność systemu podatkowego. Jak zauważyli eksperci, budowę patriotyzmu podatkowego warto oprzeć na rozwiązaniach, które wykorzystano za granicą. Maciej Stańczuk przywołał przykład systemu elektronicznej ewidencji VAT, który sprawdził się u naszych południowych sąsiadów – w Czechach i na Słowacji. – Jeśli uda się go wprowadzić w miarę sprawnie w Polsce, to przypuszczam, że na przestrzeni dwóch, trzech lat zauważymy poprawę w ściągalności podatkowej –  stwierdził.