English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

rp.pl: Rosja nas nie chce, idziemy gdzie indziej

30-01-2015

Wysokie ubiegłoroczne zbiory spotkały się niestety z napiętą sytuacją za naszą wschodnią granicą, co skutkowało rosyjskim embargiem na nasze produkty.

 

Eksport żywności do krajów z obszaru byłego ZSRR spadł w 2014 roku aż o 20 proc., a wielu producentów i przetwórców poniosło znaczące straty. – Jak pokazują dane GUS i MRiRW, branża rolno-spożywcza elastycznie reaguje na tę sytuację i rozwija wymianę międzynarodową w innych kierunkach – zapewnia jednak Jacek Brzozowski, doradca Prezydenta Pracodawców RP.

 

– Jak ryzykowne jest uzależnienie od jednego kierunku eksportu i oparcie o produkty nieprzetworzone - to pokazują chociażby problemy producentów jabłek, którym bardzo trudno jest dostosować się do nowej sytuacji. Z drugiej strony, zwiększanie udziału wyrobów o wyższym stopniu przetworzenia w strukturze eksportu pozwala na łatwiejszy dostęp do alternatywnych rynków oraz uzyskiwanie znacznie wyższej rentowności. Producenci żywności i przetwórcy powinni wyciągnąć wnioski z ostatnich wydarzeń i konsolidować siły w celu intensyfikowania produkcji, współpracy eksportowej i promocji na rynkach zagranicznych – dodaje.