English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Małe firmy upadają po cichu

25-02-2016

W 2015 r. swoją działalność zakończyło ok. 300 tys. przedsiębiorstw. Zwykle dlatego, że się po prostu nie powiodło.

 

Duże firmy upadają z wielkim hukiem, wzbudzając duże zainteresowanie. Procesy upadłościowe przewidziane dla spółek prawa handlowego są ściśle monitorowane, opisywane i traktowane jako mierniki koniunktury. Takich bankructw mamy jednak kilkaset rocznie; czyli nieporównywalnie mało w stosunku do liczby małych przedsiębiorców, którzy zamykają firmy, czyli upadają, bez żadnego rozgłosu.

 

Jak wynika z analizy „Rzeczpospolitej”, takich firm w 2015 r. było aż ok. 300 tys. – To wysoka liczba, ale całkiem naturalna. Setki tysięcy nowych firm co roku wchodzi na rynek, setki tysięcy z niego znika. To taki biznesowy cykl życia – podkreśla Łukasz Kozłowski, ekspert organizacji Pracodawcy RP.

 

– Patrząc na przyczyny zamykania firm, trzeba mieć też na uwadze koniunkturę – mówi Kozłowski. – Im jest lepsza, tym zamyka się więcej działalności, które były uruchamiane jako sposób na brak pracy etatowej. Można też podejrzewać, że przy gospodarczej poprawie spada tzw. wymuszone samozatrudnienie. Jak wynika z badań PARP, mniej więcej połowa przedsiębiorców, którym powinęła się noga, zaczyna przygodę z biznesem po raz kolejny – dodaje.