English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

polskieradio.com: Polski system bankowy jest w dobrej kondycji

04-02-2015

Z badań Narodowego Banku Polskiego, który przedstawił swój raport na temat sytuacji sektora bankowego wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku nie zmieniły się warunki przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych. Banki złagodziły jednak swoje wymagania dotyczące kredytów dla przedsiębiorstw. Łatwiej było też zaciągnąć kredyt konsumpcyjny, bo zostały obniżone marże.

 

– Bardzo dużo banków zmniejszyło marże, ale trzeba pamiętać, że było to związane z październikową decyzją Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe, w tym nawet bardziej stopę lombardową. Wysokość odsetek od kredytów jest uzależnione właśnie od wysokości stopy lombardowej – mówi Piotr Kasprzak z Departamentu Stabilności Finansowej NBP.

 

Firmy wcale nie zabiegają o kredyty. Jak wynika z raportu NBP, bankowe kredyty dla firm są szeroko dostępne, ale przedsiębiorcy nie chcą z tej oferty korzystać. Dlaczego przedsiębiorcy nie ustawiają się w kolejkach po kredyty bankowe? – Głównym powodem działania małych firm nie jest tak naprawdę rozwój, ale nastawienie na przetrwanie. To sprawia, że są odporne na sytuacje kryzysowe, ale nie są wstanie skorzystać na ożywieniu gospodarczym – tak o nastawieniu biznesu do zewnętrznych źródeł finansowania mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, który był gościem PR 24.