English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Stabilna akcyza służy papierosom

03-03-2016

Hamuje tempo, w jakim maleje sprzedaż branży. Ale szara strefa nadal szkodzi budżetowi państwa.41 mld sztuk papierosów sprzedały firmy tytoniowe w 2015 r. Wynik ten był wprawdzie o 2,1 proc. niższy niż rok wcześniej, jednak w porównaniu z poprzednimi latami tempo kurczenia się legalnego rynku wyhamowało.

 

Tylko w 2014 r. branża sprzedała o prawie 10 proc. mniej papierosów niż w 2013 r. Spadek jest mniejszy, ponieważ w 2015 r., po raz pierwszy o wielu lat, w górę nie poszła akcyza na wyroby tytoniowe. Jej stawka nie zwiększyła się także w tym roku.

 

– Brak wzrostu akcyzy w połączeniu z rosnącą siłą nabywczą sprawia, że wydatki na papierosy są dla polskich palaczy mniej dotkliwe – mówi Grzegorz Byszewski.

 

Na koniec 2015 r. udział szarej strefy w sprzedaży gotowych papierosów wynosił 18 proc. – wynika z danych instytutu Almares. Rok wcześniej przekraczał nieco 17 proc. – Jeżeli w najbliższym czasie rząd nie zacznie realizować swojego sztandarowego hasła związanego ze zwiększaniem ściągalności podatków, a więc m.in. zwalczaniem szarej strefy, nielegalny handel będzie w dalszym ciągu wpływał na branżę tytoniową i wpływy budżetowe – uważa Grzegorz Byszewski.