English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Wpływy z VAT do budżetu państwa znowu kuleją

18-03-2016

Dochody z VAT okazały się w lutym niższe niż rok temu. Za wcześnie więc na ogłoszenie sukcesu w uszczelnianiu systemu podatkowego.

 

Dochody budżetu państwa po dwóch miesiącach tego roku wyniosły 56,16 mld zł – podało Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie. To aż o ok. 19 proc. więcej niż rok temu.

Jednak większość tego wzrostu to efekt wpływu do budżetu należności ze sprzedaży częstotliwości LTE. Chodzi o ok. 9,2 mld zł, które stanowią niepodatkowe, jednorazowe źródło wsparcia kasy państwa. W sumie w tej części dochody sięgnęły 10,2 mld zł, podczas gdy rok wcześniej tylko 4,5 mld zł.

 

– Firmy z innych sektorów, np. paliwowego, w ogóle nie odczuwają, by coś się zmieniło na lepsze – podkreśla Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP. – Za to coraz bardziej represyjne jest podejście fiskusa – dodaje.

 

Jego zdaniem coraz więcej jest sytuacji, gdy aparat skarbowy kwestionuje prawa uczciwych firm do odliczenia naliczonego podatku VAT – ostatni głośny przypadek to zarzuty urzędu kontroli skarbowej wobec Grupy Lotos. – Fiskus na siłę zarzuca im, że brały udział w karuzelach VAT-owskich, choć przedsiębiorcy podkreślają, że jeśli tak było, nie mieli tego świadomości. Nie jest to kwestia zmiany nastawiania obecnej władzy, raczej pokłosie postępowań rozpoczętych dwa, trzy lata temu. Ale to obecny resort finansów będzie musiał się z tym zmierzyć – podkreśla Korzeb.