English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Ekonomia ma służyć ludziom

21-03-2016

Idea CSR to zarządzanie przedsiębiorstwem i strategia działania polegające na prowadzeniu biznesu w partnerskich relacjach z pracownikami, z równoczesnym poszanowaniem wymogów społeczności lokalnej i środowiska – mówi w wywiadzie dla „Rzeczypospolitej” Wiceprezydent Pracodawców RP Janusz Pietkiewicz.

 

Współczesny ekonomista musi zauważać trzy sfery działalności gospodarczej. Musi się zastanawiać, jak wpływa ona na środowisko naturalne pozostawiane następnym pokoleniom. Nie może zamykać się w sferze stricte biznesowej i generowaniu zysku, lecz powinien dostrzegać ludzi, z którymi pracuje. Musi wreszcie doceniać przestrzeń społeczną i gospodarowanie w skali makro. Profesor Grzegorz Kołodko mówi, że jeśli ekonomista nie bierze tego łącznie pod uwagę, jest ślepy i głuchy – ocenia.

 

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Komitet Regionów, Parlament i Komisja Europejska, dyskutują od lat nad nowymi koncepcjami społecznej gospodarki: solidarity economy, cooperative economy, circular economy, sharing economy, function–oriented, resource–based economy itd. Często używa się pojęcia-klucza: „inclusiveness”– włączenia społecznego. Po tragedii w 2013 r. w Bangladeszu, gdy zginęło ponad 1100 osób w szwalni, w której szyto ubrania dla światowych marek, gorący stał się temat łańcucha dostaw. Zaczęto się poważnie zastanawiać, skąd towar pochodzi, w jakich warunkach i gdzie jest wytwarzany. Co np. z tego, że wielki kraj chwali się, iż nie zatruwa środowiska, bo nie ma fabryk cementu, kiedy z niego i tak korzysta, tylko przenosi wytwarzanie do innych krajów. To wszystko pokazuje tygiel koncepcji i problemów gospodarczych wynikających z globalnej skali gospodarowania – podkreśla Pietkiewicz.

 

Wiceprezydent Pracodawców RP przypomniał też, że wraz z Prezydentem organizacji Andrzejem Malinowskim, Prezydentem Pracodawców RP, uczestniczy w światowej grupie doradczej B20 przygotowującej rekomendacje dla rządów krajów G20, działając w IOE – Międzynarodowej Organizacji Pracodawców grupującej organizacje ze 144 krajów.

Odnosząc się do pytania o przyszłość CSR w Polsce, Pietkiewicz podkreśla, że wiele zaleceń europejskich stało się obligatoryjnych. – Od 2017 r. obowiązkowe będzie sporządzanie raportów z działalności pozafinansowej. Znakomitym przykładem promocji CSR jest realizowany od 16 lat konkurs Instytutu Pracy i Spraw Społecznych, oceniający zarządzanie zasobami ludzkimi w firmach. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale widać, że równie dużo się dzieje i jest szansa, że CSR zyska u nas tak ważną rangę jak na świecie – prognozuje.