English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Stop biurokracji — apeluje biznes

24-03-2016

Gospodarka może rozwijać się jeszcze szybciej, ale warunkiem jest pokonanie polskiej hydry: biurokracji — twierdzą Pracodawcy RP.

 

— Na co dzień borykamy się z niejasnymi przepisami, niestabilnym prawem, nadmierną papierologią, opieszałą administracją i niewydolnymi sądami. I to są dla polskich przedsiębiorców poważniejsze przeszkody niż ostra konkurencja. Od lat Polską rządzą urzędnicy. Trzeba wreszcie zlikwidować biurokratyzm — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. Wspólnie z firmą doradczą Grant Thornton przedstawił wczoraj Białą Księgę „Stop biurokratyzmowi!”. Zawarta w niej analiza barier dla firm oraz propozycje reform zostaną przedstawione rządowi oraz klubom poselskim.

 

Biała Księga jest efektem sondażu wśród uczestników styczniowego Polskiego Kongresu Gospodarczego. Wyniki tych badań dowodzą, że najbardziej uciążliwą barierą w rozwoju firm w naszym kraju jest nadprodukcja prawa i ciągłe jego zmiany. Najważniejszą zaś przyczyną nadmiernej biurokracji jest niska jego jakość.

 

Żeby zapoznać się z wchodzącymi w życie przepisami, które dotyczą jego działalności, przeciętny polski przedsiębiorca musiałby każdego dnia przeznaczyć aż 3,5 godz.

 

— Żeby tworzyć spójne, jednoznaczne i jasne prawo, już na wczesnym etapie należy prowadzić konsultacje społeczne projektów. Brakowało tego za poprzedniego rządu, ale obecny rząd też tego nie robi. Ważne projekty puszczane są jako poselskie. To prosta droga do produkcji bubli — twierdzi Andrzej Malinowski.

 

Biała Księga zostanie zaprezentowana również Radzie Dialogu Społecznego (zastąpiła Komisję Trójstronną). Pracodawcy RP liczą na przekonanie jej do postulowanych zmian.

 

— Rekomendacje zawarte w Białej Księdze w dużej mierze pokrywają się z gospodarczym planem wicepremiera Morawieckiego. Mamy nadzieję, że zostaną wzięte pod uwagę przy realizacji tego planu — mówi Rafał Baniak, Wiceprezydent Pracodawców RP.