English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Zmiany na pozór dobre

06-04-2016

Przybywa pomysłów, które mają poprawić byt Polaków, ale mogą zaszkodzić gospodarce. Rynek pracy w Polsce ma się świetnie – wynika z danych GUS. Nie wiadomo jednak, jak długo. W najbliższych miesiącach będą wchodzić w życie regulacje, które utrudnią warunki działania firm, negatywnie odbijając się na rosnącej gospodarce. Mogą też pogorszyć sytuację części pracowników, choć w założeniu rządzących miały im pomóc.

 

Rodzina 500+ może zabrać z rynku pracy tysiące kobiet. Z kolei planowana podwyżka stawki minimalnej w umowach-zleceniach do 12 zł sprawić, że w urzędach pracy pojawią się rzesze pracowników zwalnianych z firm, których nie będzie stać na nagły wzrost kosztów pracy. Firmy ostrzegają, że tylko w branży ochrony zwolnienia z tego powodu mogą dotknąć nawet 65 tys. osób. To tym bardziej prawdopodobne, że obowiązujące od początku roku ozusowanie umów-zleceń sprawiło, że straciło tam pracę 45 tys. osób.

 

Do zwalnianych mogą dołączyć też pracownicy sklepów i centrów handlowych, jeśli wejdzie w życie planowany od stycznia przyszłego roku zakaz handlu w niedzielę. W założeniu ma on poprawić warunki zatrudnionych w tej branży. Zdaniem ekspertów pracę z tego powodu może stracić ok. 10 proc. z nich, czyli 50 tys. osób.

 

– W rezultacie bezrobocie będzie wprawdzie spadać, gdyż sprzyja temu sytuacja w gospodarce, ale mogłoby spadać szybciej – ocenia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. Zwraca też uwagę, że w pewnych segmentach rynku, w tym wśród osób o najniższych kwalifikacjach, zmiany mogą zwiększyć udział szarej strefy.