English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Ile dla fiskusa od firm

14-04-2016

Najbardziej obciążone podatkami są firmy transportowe i logistyczne, nominalnie jednak najwyższe daniny płaci sektor technologiczny.

 

Około 11,6 mln zł wyniósł zysk w branży informatycznej i komunikacyjnej w 2015 r. w przeliczeniu na jedną firmę – wynika z analizy „Rz” danych GUS o wynikach przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 50 osób.

 

Najmniej zyskowne z kolei okazują się firmy zajmujące się zdrowiem (0,7 mln zł zysku na jeden podmiot) oraz działalnością wspierającą (to przede wszystkim firmy ochroniarskie i sprzątające, średni zysk to 1,9 mln zł).

 

Zupełnie inaczej wygląda zestawienie sektorów pod względem wysokości ponoszonych obciążeń na rzecz państwa, w tym przede wszystkim podatków dochodowych. Tu pierwsze miejsce zajmują firmy transportowe i logistyczne. W zeszłym roku nominalnie jego daniny wynosiły co prawda nie tak dużo (na jedną firmę ok. 970 tys. zł), ale stanowiło to aż 21,2 proc. wyniku brutto. O sporych obciążeniach podatkowych można mówić także w przypadku przedsiębiorstw komunalnych (dostawy wody, odbiór nieczystości) oraz działających w ochronie zdrowia (odpowiednio 19,9 proc. i 18,8 proc.). Najmniejsze podatki, w stosunku do swoich wyników brutto, odprowadzają branże: hotelarska i gastronomiczna (13,3 proc.), przetwórstwa przemysłowego (12,8 proc.) oraz budownictwa (10,7 proc.).

 

Tak duże różnice mogą wynikać z kilku przyczyn, m.in. ze skłonności firm do korzystania z ulg podatkowych oraz sytuacji finansowej w bieżącym i poprzednim roku (co wpływa na wysokość ponoszonych obciążeń w danym roku rozliczeniowym). – Te różnice mogą też wynikać ze skuteczności zgodnych z prawem działań w zakresie minimalizowania obciążeń podatkowych – zauważa Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP.