English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Choroba? Pracuję z nią!

18-04-2016

Zastanawialiście się kiedykolwiek Państwo, ile tak naprawdę kosztuje choroba? Zwłaszcza ta poważna? Pewnie nie. Wiedzcie więc, że nawet gdy jesteście zdrowi, to problem chorób oraz ich kosztów i tak Was dotyczy. Leczeniem niech się zajmą lekarze, jednak owe koszty możemy zmniejszyć my sami. Nie tylko możemy – to nasz obowiązek, pracodawców, a zarazem ludzi – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, że w przypadku chorób przewlekłych koszty bezpośrednie (czyli leki, świadczenia zdrowotne) nie muszą być wcale największe, potwierdzają to ekonomiści ochrony zdrowia z całego świata. O wiele wyższe mogą być koszty pośrednie, te ponoszone przez ogół społeczeństwa. Postęp medycyny sprawia bowiem, że choroby do niedawna uważane za śmiertelne stają się schorzeniami przewlekłymi. Jesteśmy za to medycynie wdzięczni, ale to także oznacza, że leczenie będzie się stawać dla rosnącej liczby pacjentów częścią ich codziennego życia. I nie chodzi tu wcale tylko o osoby w wieku podeszłym. Choroby przewlekłe dotykają dziś ludzi w sile wieku – aktywnych zawodowo – podkreśla Malinowski.

 

Przewlekła choroba niszczy nie tylko ciało. Zmniejsza finansowe możliwości pracownika z powodu niezdolności do pracy, ogranicza wydajność nie tylko samych chorych, ale też ich rodzin. To są powody gigantycznych kosztów pośrednich związanych z chorowaniem. Dlatego właśnie pracodawcy powinni szczególnie docenić to, że ludzie mimo swoich chorób nie tylko chcą pracować, ale i są gotowi zewrzeć szyki, żeby wspólnie zaapelować: „nie wykluczajcie nas z rynku pracy” – zaznacza Prezydent Pracodawców RP.

 

Właśnie oni wyszli z inicjatywą kampanii „Choroba? Pracuję z nią!” – którą Pracodawcy RP wsparli. – Ci pacjenci leczą się i chcą dalej pracować. Jeśli im się to udaje, to tylko dzięki dobrej organizacji własnego życia, pomocy najbliższych i wyrozumiałości przełożonych – dodaje.

 

Malinowski zwraca uwagę, że kiedy bliscy chorego nie muszą brać dni wolnych, poprawia się jakość życia całej rodziny. Wszyscy pracują – tym samym generują dochód narodowy i ograniczają wydatki publiczne związane z niezdolnością do pracy.

 

Warto zainwestować w osoby, które chcą i mogą żyć, jakby choroby nie było. Jeśli wszystkim może być lepiej: chorującym, ich bliskim oraz pracodawcom – i nie wiąże się to ze zwiększonymi kosztami to my, Pracodawcy RP, mówimy pacjentom: „jesteśmy z Wami w tym projekcie”. Uważam, że po prostu tak trzeba. A jeśli Państwo po lekturze tych słów też tak uważają, to dość gadania – zajrzyjcie na stronę www.pracujeznia.pl i oddajcie głos pod zamieszczoną petycją – apeluje Prezydent Pracodawców RP.