English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Gazeta Wyborcza”: Przedsiębiorcy najdłużej pracującą grupą zawodową

24-05-2016

W Polsce najbardziej zapracowani są właściciele firm. Gdyby zatrudnieni w budżetówce chcieli im dorównać, musieliby przychodzić do pracy sześć dni w tygodniu.

 

Wyniki badania GUS nie są zaskoczeniem dla Łukasza Kozłowskiego, eksperta rynku pracy z organizacji Pracodawcy RP.

 

– Część podmiotów sektora publicznego, np. urzędy nie bierze bezpośredniego udziału w grze rynkowej. Nie muszą walczyć o klienta, czy konkurować efektywnością, nie ma więc ryzyka, że z nieplanowanych przyczyn dzień pracy nagle się wydłuży – mówi. Kozłowski przypomina, że w administracji publicznej panuje też specyficzna kultura pracy. – O określonej godzinie wszyscy wstają i wychodzą. Urzędnicy mogą sobie na to pozwolić, bo efektywność ich pracy nie jest ściśle powiązana z wynikiem finansowym firmy. Przecież pieniądze na funkcjonowanie urzędów są z góry zapewnione w budżecie państwa – wyjaśnia.

 

Spokój i przewidywalność sprawiają, że urzędnicze biurko dla wielu jest zawodowym celem. W administracji pracuje ponad 440 tys. osób i nic nie wskazuje na to, by popularność państwa jako pracodawcy spadła. – Sektor publiczny płaci lepiej niż prywatny, czas pracy jest krótszy, sama praca natomiast jest stabilna. Nie dziwne, że konkursy na urzędnicze stanowiska są tak oblegane – mówi Kozłowski. Choć – jak podkreśla – już obecny stan należy nazwać przerostem zatrudnienia.