English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Jak nie wpaść w karuzelę VAT

24-05-2016

Firmy powinny zyskać formalną ochronę przed zarzutami fiskusa o brak należytej staranności.

 

– Coraz częściej zdarza się, że uczciwe firmy są oskarżane o to, iż świadomie brały udział w karuzelach VAT, i odmawia się im zwrotu tego podatku – alarmuje Michał Kanownik, prezes ZIPSEE Cyfrowa Polska, organizacji reprezentującej branżę producentów i dystrybutorów elektroniki. – Podstawą tych oskarżeń jest przekonanie fiskusa, że przedsiębiorstwo nie działało w dobrej wierze i nie wykazało się należytą starannością w transakcjach VAT. Problem w tym, że dla skarbówki prawie nic, co robi firma (Nawet jeśli ma wypracowane procedury weryfikacji kontrahentów), nie kwalifikuje do miana należytej staranności – dodaje.

 

Problem oskarżania firm o brak należytej staranności i dobrej wiary w transakcjach VAT jest duży. – W latach 2012– 2013, gdy zjawisko karuzel podatkowych zaczęło się silnie nasilać, świadomość tego procederu nie była duża i wiele firm stało się ofiarami zorganizowanych grup przestępczych. Dziś mamy wysyp takich spraw wobec uczciwych podatników – zauważa Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP.

 

Uderzające jest, że uczciwa firma może być oskarżona o świadomy udział w karuzeli VAT nawet wówczas, gdy przestępstwo zostało popełnione na wczesnym etapie łańcucha dostaw. – Skarbówka oczekuje, że firma będzie weryfikować nie tylko swoich bezpośrednich dostawców, ale także dostawców tych dostawców, dostawców tamtych dostawców itp. A to po prostu niemożliwe – podkreśla Korzeb.