English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Coraz więcej pracy dla Ukraińców

31-05-2016

W tym roku liczba ofert zatrudnienia dla Ukraińców może przebić milion. Za rok będzie o rekord trudniej, bo rząd stawia tamę dla fali pracowników ze Wschodu.

 

Ekonomiści od dawna widzą — szczególnie w przybyszach z Ukrainy — lek na zbliżający się wielkimi krokami deficyt rąk do pracy w Polsce. Stopa bezrobocia dynamicznie spada, rośnie odsetek pracujących, a demografia nam nie sprzyja.

 

Nowy typ zezwoleń wydawany będzie od przyszłego roku na okres 8 (praca sezonowa) lub 6 (krótkoterminowa) miesięcy w roku kalendarzowym. Dodatkowo pracodawca będzie musiał zapewnić takie same warunki pracy oraz płacy. Rząd w ten sposób realizuje wymogi unijnej dyrektywy, choć i tak budzi opór pracodawców, bo mimo, że nowe regulacje wydają się słuszne, idą zbyt daleko.

 

— Zmiany ograniczą elastyczność polskiego rynku pracy poprzez zwiększenie biurokratyzmu i utrudnienie dostępu do kadr. Imigranci zarobkowi uzupełniają na polskim rynku pracy luki, których my sami nie chcemy lub nie jesteśmy w stanie wypełnić — zwraca uwagę Monika Zaręba, ekspert ds. rynku pracy w Pracodawcach RP.

 

— Nowelizacja przepisów dotyczących zatrudniania obcokrajowców powinna być wyrazem kształtowania polityki migracyjnej uwzględniającej potrzeby polskiej gospodarki — podkreśla.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP, uzupełniony powinien być również katalog prac, które mogą wykonywać obcokrajowcy z zezwoleniem na pracę sezonową. — Trudno sobie wyobrazić, aby w wykazie tym nie uwzględniono prac w budownictwie i produkcji — zwraca uwagę Zaręba.