English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Wielki Brat przyjrzy się firmom

02-06-2016

Ministerstwo Finansów jest gotowe do powołania specjalnej spółki celowej, która ma przygotować narzędzia informatyczne do walki z wyłudzeniami VAT. Jest już kandydat na prezesa tej spółki, gotowy jest także jej status, przygotowywana jest siedziba.

 

Zadaniem spółki będzie przygotowanie dla fiskusa jednego z bardziej skomplikowanych rozwiązań IT– centralnego rejestru faktur. Rejestr to ogromna hurtownia danych, przez którą mają przepływać na bieżąco miliony informacji o transakcjach dokonywanych codziennie między firmami. Spółka ma przygotować narzędzia analityczne pozwalające wyławiać nieprawidłowości i typować firmy do kontroli skarbowej.

 

Jednym z większych problemów jest jednak ochrona danych wrażliwych i tajemnic handlowych, które także znajdą się w systemie, tak by nie dostały się w niepowołane ręce. Chodzi o informacje o działalności firm, które często są poufne – takie jak wartość transakcji, dane o kontrahentach, cenach, marżach itp.

 

– Taka wiedza ma ogromną wartość rynkową, nie może być wykorzystywana w sposób nieuprawniony – wtóruje Mariusz Korzeb z Pracodawców RP. – Poza tym ważne jest, by centralny rejestr faktur od początku sprawnie funkcjonował – dodaje. Tymczasem doświadczenia w administracji publicznej dotyczące ogromnych projektów informatycznych, jak podkreślają nasi rozmówcy, wskazują, że jest to niezwykle trudne. System e-PUAP nie osiągnął pełnej funkcjonalności do dzisiaj, a uruchomienie systemu e-podatku trwało ok. dziesięciu lat.

 

Minister Skiba odpowiada, że bezpieczeństwo danych nie będzie zagrożone. Podobnie jak przy innych projektach zostaną zastosowane specjalne procedury ochrony informacji (w których biorą udział odpowiednie służby). Poza tym już obecnie kontrolerzy fiskusa mają dostęp do różnych danych wrażliwych podczas kontroli skarbowych. – Tylko że nie do wszystkich i nie jest to dostęp w czasie bieżącym – replikuje Korzeb.