English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Temu podręcznikowi już dziękujemy

06-06-2016

Rządowy podręcznik zwany „Naszym Elementarzem” powoli odchodzi do lamusa. Jeszcze niedawno wydawało się, że pozycji tego darmowego tytułu dla najmłodszych nie jest w stanie nic zagrozić. Ani jego wadliwość, ani brak akceptacji ekspertów i nauczycieli, ani zawarte w nim idiotyzmy. Tymczasem w MEN zapaliło się wyraźne światełko nadziei – pisze w „Rzeczpospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Mam nadzieję, że wreszcie mamy ministra, który słucha tego, co mówi mu społeczeństwo. W każdym razie dobra zmiana zaproponowana przez MEN wydaje się stać na nieco solidniejszych podstawach merytorycznych niż większość rozwiązań aplikowanych spontanicznie szkolnictwu przez poprzednie gabinety – pisze.

 

W jednym z wcześniejszych felietonów Malinowski wyraził obawę, że w konsekwencji reformy podręcznikowej z 2014 r. przez bezmyślność zostanie zepsuty edukacyjny start najmłodszych, czyli podstawowy element fundamentu programu GEN: Gospodarka – Edukacja – Nauka, programu proponowanego przez Pracodawców RP. Z czasem jednak sprawa podręcznika przycichła.

 

Tymczasem pod koniec maja minister edukacji ogłosiła odejście od „Naszego Elementarza” – częściowe, bo w końcu jej poprzedniczka wydała na niego ponad 60 mln zł i nie można ot tak odstawić go do skupu makulatury.

 

– Nie przypuszczam, aby rezygnacja z podręcznika spowodowana była akurat lekturą mojego felietonu, choć kto wie…! Muszę za to stwierdzić, że to ruch w dobrym kierunku. O szkodliwości rządowego elementarza napisano już tomy, a fakt, że to MEN jest jego wydawcą – zakrawał na farsę – ocenia Malinowski.

 

– Przypominam po raz kolejny, i będę robił to każdorazowo, że największą inwestycją w rozwój gospodarczy jest inwestycja w edukację najmłodszych. Jeżeli zaszczepimy w nich gen ciekawości świata, to zaowocuje to nam GEN-em w przyszłości – konkluduje Prezydent Pracodawców RP.