English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Dłuższa praca bez rekompensaty

09-06-2016

Już jeden na czterech pracowników wykonuje obowiązki przeciętnie dłużej niż pięć dni w tygodniu. Jednocześnie co trzecia firma nie kompensuje prawidłowo nadgodzin.

 

Zdaniem Andrzeja Radzikowskiego, wiceprzewodniczącego OPZZ, pracodawcy przerzucają w ten sposób ryzyko związane z prowadzoną działalnością na pracowników. – Zamiast zatrudniać nowe osoby firmy wolą wydłużać czas pracy. I niestety, jak wskazują dane inspekcji, często nie rekompensują nadgodzin – dodaje.

 

Pracodawcy inaczej oceniają wyniki kontroli PIP. – Nie można traktować ich jako twardych danych statystycznych, bo kontrole często wszczynane są na podstawie skarg na firmy, które łamią prawo. Te ostatnie są więc częściej sprawdzane niż pozostałe przedsiębiorstwa – wskazuje dr hab. Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP.

 

Jednocześnie zgadza się z opinią, że nieprawidłowości w zakresie czasu pracy w dużej mierze wynikają z wątpliwości i rozbieżności interpretacyjnych. – Przepisy są niejasne. W szczególności te dotyczące rozliczania pracy w nadgodzinach w innych systemach czasu pracy niż podstawowy – dodaje.