English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Ameryka Południowa pyta o Polskę

13-06-2016

Piszę te słowa na gorąco, i to niemal dosłownie, bo ze słonecznego Miami na Florydzie. Nie myślcie jednak Państwo, że temperaturę zawdzięczam palmom i egzotyce. Atmosferę podgrzał 37. Kongres Hemisferyczny Camacol i to, że obecna jest na nim Polska. I to jak obecna! – pisze w „Rzeczpospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

– Camacol to założona w 1965 roku największa organizacja zrzeszająca izby gospodarcze z krajów Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej, a także Hiszpanii, Chin, Turcji i Polski. Prawdziwy klub „grubych ryb”, jedno z najbardziej wpływowych środowisk biznesowych w USA i Ameryce Łacińskiej, łączące ponad milion firm z różnych branż – wyjaśnia.

 

Prezydent Pracodawców RP podkreśla, że był zaskoczony rozległą wiedzą moich rozmówców o Polsce. – Ich pytania były uderzająco szczegółowe, a największa ich część dotyczyła tego, jak będzie traktowany kapitał zagraniczny, który zostałby zainwestowany w Polsce. Doskonale zorientowani byli nie tylko tacy zawodowcy, jak Francisco J. Sanchez, były zastępca sekretarza handlu USA, a teraz szef dużej firmy doradczej, z którym długa rozmowa była bardzo interesująca – ale również inni, w tym szefowie izb handlowych szeregu krajów Ameryki Południowej ­– zauważa Malinowski.

 

Dlatego w ostatniej chwili postanowił zmienić swoje wystąpienie i przedstawić plan Morawieckiego, czyli mapę drogową polskiej gospodarki na najbliższe lata – ale z punktu widzenia polskich przedsiębiorców i roli, jaką mogą w nim odegrać.

 

–  Co może bowiem lepiej przemówić do wyobraźni amerykańskim biznesmenom niż opinia ich kolegów znad Wisły? Jeśli wiedzą, że od lat w Polsce narzekamy na biurokratyzm, nadmiar kiepskiej jakości przepisów – to najtrafniejsze będzie pokazanie, jak oceniamy zapowiedzi usunięcia tych barier. Jeśli chcą budować swoje firmy, to warto im zwrócić uwagę, jak dobrą mamy kadrę do obsadzenia centrów badawczych, działów kreatywnych. I w ten oto sposób w legendarnym hotelu Biltmore, w którym gościły i koronowane głowy, i znane postaci kultury jak Judy Garland oraz Bing Crosby – popłynęły słowa o tym, jak polscy pracodawcy zamierzają zdyskontować „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” – pisze.

 

–  Najważniejsze jednak, że pytania i dyskusja w trakcie wystąpienia oraz już po nim wskazują jasno, że Ameryka Południowa Polską się żywo interesuje. Istnieją możliwości współpracy między naszymi przedsiębiorcami. Ameryka Południowa pyta się o Polskę. Przygotujmy dobrą odpowiedź – konkluduje Prezydent Pracodawców RP.