English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Wykładnie prawa w każdej sprawie

11-02-2015

Właściciele firm chcieliby otrzymywać interpretacje przepisów - nie tylko podatkowych. Ministerstwo Gospodarki nie mówi „nie" – informuje „Puls Biznesu”.

 

Interpretacje prawa, sporządzane na indywidualny wniosek przedsiębiorcy, powinny być wydawane w wielu sprawach, które wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pracodawcy RP oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo postulują wprowadzenie takiej możliwości przez regulacje, które widzieliby chętnie w nowej ustawie - Prawo działalności gospodarczej. Projekt założeń tego aktu przewiduje utrzymanie obecnych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej odnoszących się do urzędowych interpretacji prawa, o które przedsiębiorcy mogą występować.

 

Według Pracodawców RP to za mało. W ich ocenie istnieje wiele innych przepisów regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej, które rodzą różne wątpliwości, a za uchybienie im grożą kary.

 

Ich zdaniem należy zapewnić też możliwość uzyskania urzędowej interpretacji prawa dotyczących obowiązków, za których niezrealizowanie grozi kara, albo odnoszących się do zakazów, których naruszenie zagrożone jest - choćby fakultatywnie - sankcją administracyjną.

 

– Takie rozwiązanie w pełniejszy sposób pozwoli osiągnąć skuteczność wydawanych przepisów poprzez ich prawidłowe stosowanie przez przedsiębiorców – prognozuje Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

 

Pracodawcy RP postulują o nadanie takim interpretacjom charakteru wiążących wykładni i proponuje, aby wnioskujący o nie mogli przedstawić własną ocenę zastosowania przepisów w określonej sytuacji.

 

Na razie losy postulatu przedsiębiorców nie są przesądzone. Resort gospodarki nie odrzucił ich propozycji. Uznał, że jest to temat do dyskusji.