English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: 25 lat minęło. I jeden dzień…

20-06-2016

Ostatni czwartek spędziłem w Berlinie i powiem szczerze wspomnienie tego dnia jeszcze długo będzie budzić we mnie radość. I nie tylko z powodu bardzo dobrego meczu, jaki rozegraliśmy z drużyną Niemiec. Nie on wywołał we mnie największe emocje, lecz świętowane tego samego dnia 25-lecie podpisania z Niemcami traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Fani piłkarskich zmagań mogą na mnie rzucać gromy, ale dla mnie te właśnie ćwierć wieku było powodem do największej satysfakcji – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

W czwartek razem z wicepremierem polskiego rządu i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim oraz wicekanclerzem i ministrem gospodarki i technologii Niemiec Sigmarem Gabrielem otwieraliśmy Polsko-Niemiecki Kongres Gospodarczy. Przy takich okazjach zawsze są okolicznościowe przemówienia. Wierzcie mi Państwo, mam za sobą setki tego rodzaju wydarzeń i wiem doskonale, kiedy padają gładkie, uprzejme, ale niewiele ważące zdania. Jednak tym razem tak nie było. Usłyszałem słowa pełne szczerości, a przy tym zapowiadające wiele dobrego dla polskich przedsiębiorców! – podkreśla Prezydent Pracodawców RP.

 

Malinowski przypomina, że Niemcy są dla nas największym partnerem handlowym, z kolei my w rankingu niemieckim wyprzedzamy Rosję, Turcję czy Hiszpanię. Przy czym coraz bardziej widać, że stajemy się równorzędnymi graczami. W czwartkowe popołudnie mogłem wręcz na własne oczy zobaczyć dowód: wspaniały pociąg LINK bydgoskiej Pesy, pierwszy w historii polskiego przemysłu pociąg dopuszczony do ruchu w Niemczech. Bydgoskim inżynierom udało się opracować konstrukcję nie tylko odpowiadającą wyśrubowanym niemieckim normom, ale będącą konkurencyjnym produktem! – pisze.

 

Pojawia się jednak pytanie: co dalej? Jaki klucz należy zastosować do następnego ćwierćwiecza? – pyta. –  Nie wyobrażają sobie Państwo mojej satysfakcji, kiedy po wystąpieniu, w którym podkreślałem, że teraz nadchodzi czas małych i średnich przedsiębiorstw, wicekanclerz Sigmar Gabriel zwrócił się do mnie, mówiąc: – Tak, potwierdzam relacjonuje z zadowoleniem Prezydent Pracodawców RP.

 

Myślicie, że teraz będzie łatwiej? Nie będzie. Mamy w ręku świetne narzędzie – traktat, do tego dobre relacje gospodarcze i zapowiedzi potężnego wsparcia ze strony obu rządów. To, co tymi narzędziami wypracujemy, zależy jednak tylko od nas konkluduje Malinowski.