English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Polskie Radio: Koniec z przypadkowym dziedziczeniem długów

10-02-2015

Sejm przyjął nowelizację Kodeksu cywilnego, która oznacza koniec przypadkowego dziedziczenia spadków z długami. Chociaż nowelizacja liczy zaledwie dwa artykuły, to przynosi rewolucyjne zmiany – podaje Polskie Radio.

 

– Zmiana polega na odwróceniu zasady. Do tej pory Kodeks cywilny przewidywał, że spadkobierca przyjmuje spadek wprost w sytuacji, gdy nie złoży oświadczenia o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. W tej chwili zasadą ma być, że jeśli ten, kto dziedziczy, nie złoży żadnego oświadczenia, przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że odpowiada on za długi spadkowe tylko do wysokości ustalonych aktywów w tym spisie inwentarza  – wyjaśnia Joanna Senkowska, radca prawny w Kancelarii Baurska, Senkowska, Szczęsna i Partnerzy.

 

Jak mówi Klaudia Kaniecka z Pracodawców RP, należy się zastanowić, czy nowe przepisy są zgodne z konstytucją. Chodzi o ograniczenie prawa wierzycieli w dochodzeniu swoich wierzytelności. - Na przykład dochodzenie zobowiązań z faktur na dostawę towarów czy wykonanie usług będzie ograniczone, ponieważ wysokość zobowiązania może być spłacona tylko do wysokości spadku. Wiąże się to z pewnymi ograniczeniami prawa do dochodzenia swoich wierzytelności - zaznacza Klaudia Kaniecka.

 

Konsekwencją nowego prawa, i to nie tylko dla przedsiębiorców, może być wzrost kosztów kredytów. – Instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek, kredytów, chcąc zabezpieczyć swoje interesy, będą do tego podchodziły znacznie ostrożniej i trudniej będzie uzyskać kredyt, zwiększą się jego koszty  – uważa ekspertka z Pracodawców RP. Zmianami zajmie się teraz Senat. W życie wejdą w terminie 6 miesięcy od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

 

Materiał jest dostępny tutaj.