English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

UE bez Wielkiej Brytanii może stać się bardziej protekcjonistyczna – zauważa Piotr Kamiński w rozmowie z portalem EurActiv

23-06-2016

Wiceprezydent Pracodawców RP Piotr Kamiński zwraca też uwagę, że w rankingach wolności gospodarczej Zjednoczone Królestwo zajmuje wysokie pozycje – np. w rankingu kanadyjskiego Instytutu Frasera zajęło 10. pozycję na świecie. Po Brexicie państwom protekcjonistycznym może być łatwiej zdobywać większość na forum Unii Europejskiej.

 

Ponadto, z uwagi na swoich obywateli mieszkających na Wyspach Brytyjskich, kluczową dla Warszawy jest kwestia dostępu do brytyjskiego rynku pracy po ewentualnym Brexicie. Wiceprezes zarządu i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju Aleksander Łaszek zaznacza, że obecnie od pracowników spoza UE Brytyjczycy wymagają rocznych zarobków na poziomie minimum 35 tys. funtów, co uderzy przede wszystkim w pracowników niewykwalifikowanych.

 

Piotr Kamiński podkreśla również, że w 2014 r. Polacy mieszkający w Wielkiej. Brytanii przesłali do Polski 1 mld euro, co stanowi 22 proc. transferów z zagranicy.