English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Gazeta Wyborcza”: Gdzie zarobisz najwięcej?

09-02-2015

Eksperci przekonują, że w tym roku odczujemy w naszych portfelach poprawę sytuacji na rynku pracy. „Gazeta Wyborcza” sprawdziła, w jakich branżach zarobki są najlepsze.

 

– Realnie siła nabywcza Polaków wzrosła o 4 proc. – mówi Łukasz Kozłowski z organizacji Pracodawcy RP. Jego zdaniem podobny realny wzrost czeka nas w tym roku. – Inflacja będzie niska, w pierwszej połowie roku możemy mieć znów do czynienia z deflacją, a do tego może wzrosnąć presja płacowa ze strony pracowników – uważa.

 

Zdaniem Kozłowskiego analiza danych dotyczących bezrobocia pozwala przypuszczać, że firmy będą zmuszone płacić nieco hojniej. Z danych Eurostatu - które jako bezrobotnych nie traktują osób zarejestrowanych, ale pracujących na czarno - wynika, że bezrobocie w Polsce wynosi 8 proc. (według GUS bezrobocie rejestrowane sięgało w grudniu 11,5 proc.). – Tak dobrze nie było od 2007 roku, wtedy firmom naprawdę trudno było zdobyć dobrych pracowników, dlatego były bardziej skore do dawania podwyżek, aby zatrzymać ich u siebie. Taka sama sytuacja może mieć miejsce w tym roku – komentuje ekspert.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.