English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Grupę polskich milionerów tworzą w dużej mierze przedsiębiorcy – Łukasz Kozłowski w „Rzeczpospolitej”

19-07-2016

O niemal jedną czwartą zwiększyła się w 2015 r. liczba podatników PIT, których dochody przekroczyły milion złotych – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej” wyliczonych na podstawie danych z ponad połowy izb skarbowych. Było ich niemal o 23 proc. więcej niż rok wcześniej, w 2014 r. Wtedy też liczba milionerów zwiększyła się nieco wolniej, bo o 11,3 proc.

 

Według „Rz” prawie 80 proc., podatników z ponadmilionowymi dochodami rozliczała dochody za ubiegły rok w formularzu PIT-36L, przeznaczonym dla osób prowadzących działalność gospodarczą i korzystających z 19-proc.podatku liniowego. W ten sposób rozlicza się z fiskusem spora część top menedżerów i specjalistów, w tym przedstawiciele tzw. wolnych zawodów. Wśród nich są prawnicy, architekci, lekarze, konsultanci, artyści, sportowcy oraz właściciele firm.

 

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP, jest przekonany, że grupę polskich milionerów tworzą w dużej mierze przedsiębiorcy. Większość z nich, nawet będąc udziałowcami spółek, prowadzi równocześnie własną działalność gospodarczą, gdyż jest to korzystne podatkowo. Według Kozłowskiego statystyki dotyczące PIT to kolejny przykład na to, iż dochody z działalności gospodarczej są dużo wyższe niż z pracy najemnej.

 

Ekspert Pracodawców RP przypomina, że taką korelację zamożności i prowadzenia działalności gospodarczej wykazał też zeszłoroczny raport NBP dotyczący aktywów gospodarstw domowych – tam też wśród zamożnych gospodarstw z ponadmilionowymi aktywami (poza mieszkaniem) dominowali przedsiębiorcy.

 

Cały artykuł jest dostępny tutaj.