English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Puls Biznesu: Ministerstwo Finansów udaje, że kocha podatników

20-02-2015

Fiskus nie chce w prawie zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść obywateli i firm, bo twierdzi, że już ją stosuje. Eksperci zaprzeczają

Ministerstwo Finansów (MF) nie ma zamiaru zgodzić się na zapisanie w ordynacji podatkowej zasady, że wszelkie wątpliwości w sprawach podatkowych muszą być rozstrzygane na korzyść podatnika. Reguła "in dubio pro tributario" znalazła się w projektach prezydenta Bronisława Komorowskiego i resortu gospodarki. Argumentacja fiskusa jest zaskakująca. Urzędnicy ze Świętokrzyskiej twierdzą, że... jest już stosowana w praktyce, więc nie trzeba jej wprowadzać.

"Wskazany sposób postrzegania zasad prowadzenia postępowania dowodowego stanowi ugruntowany oraz niekwestionowany wzorzec postępowania. Tym samym w praktyce organów podatkowych przyjmuje się tłumaczenie wątpliwości w sferze faktów na korzyść podatnika" - czytamy w stanowisku Janusza Cichonia, wiceministra finansów, odnoszącym się do projektu resortu gospodarki.

Formalnie fiskus jeszcze nie przedstawił opinii o projekcie prezydenta, mimo że jutro rozpocznie nad nim prace sejmowa komisja finansów. Trudno jednak spodziewać się innego stanowiska niż zaprezentowane wobec tożsamego projektu ministra gospodarki. Negatywna opinia MF może zablokować jego uchwalenie w Sejmie.

- W praworządnym państwie obywatel nie może ponosić odpowiedzialności za błędy w prawie, luki i niejasności. Ich skutki nie mogą być przerzucane na podatnika - podkreśla prezydent Bronisław Komorowski.

Ministerstwo Finansów ma twardy orzech do zgryzienia. Kilka dni temu pozytywnie o prezydenckim projekcie wypowiedziała się złożona z 25 ekspertów Rada Konsultacyjna Prawa Podatkowego, powołana przez ministra Mateusza Szczurka. Brak wiary Zapytaliśmy ekspertów podatkowych, czy prezydent oraz minister gospodarki wyważają otwarte drzwi, czy może to fiskus zaklina rzeczywistość.

- Zmiany zaproponowane przez prezydenta mają szanse znacząco przyczynić się do usprawnienia systemu podatkowego, poprawy sytuacji podatnika i zapewnienia mu większej ochrony - twierdzi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.