English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Państwo żąda VAT od wykonawców, którym wcześniej zapłaciło cenę netto

29-08-2016

Firmy z branży hydrotechnicznej, które realizowały inwestycje na zlecenie Skarbu Państwa, muszą dopłacić miliony złotych podatku z odsetkami. Wielu grozi upadek.

 

W obronie przedsiębiorców stanęli Pracodawcy RP, którzy zaapelowali właśnie do premier Beaty Szydło i ministra finansów Pawła Szałamachy o przyjrzenie się działaniom administracji skarbowej. Zwracają uwagę na to, że firmy z branży hydrotechnicznej działały w dobrej wierze i w zaufaniu do organów państwa, a teraz każe im się płacić za nie swoje błędy.

 

Chodzi o firmy, które wygrały przetargi na prace w ramach Programu Ochrony Brzegów Morskich realizowanego w latach 2008-2012. Inwestycje współfinansowały Unia Europejska i Skarb Państwa. Przetargi ogłaszały urzędy morskie. Odrzucały oferty, w których był uwzględniony VAT, bo twierdziły, że inwestycje mają związek z ochroną środowiska morskiego i są objęte zerową stawką podatku (zgodnie z art. 83 ust.1 pkt 11 ustawy o VAT). Przedsiębiorcy składali więc oferty zgodnie ze wskazaniami zamawiającego.

 

Obecnie wielu tym wykonawcom grozi upadek. Ich zaległości podatkowe sięgają milionów złotych. Bez zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie mogą oni brać udziału w przetargach i zarabiać na to, aby chociaż uregulować zaległą daninę.