English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Rzeczpospolita: Swoboda firm nie w smak urzędnikom

20-02-2015

Konsultacje nowego prawa o działalności gospodarczej pokazały, jak trudno będzie ją wprowadzić w życie.

Kończą się konsultacje projektu założeń ustawy - Prawo działalności gospodarczej, która ma stanowić swoistą konstytucję gospodarczą.

- Ustawa jest tak mocno atakowana przez urzędników, że Ministerstwo Gospodarki będzie potrzebowało dużej determinacji, by ją wprowadzić w życie - ostrzega Piotr Wołejko, ekspert organizacji Pracodawcy RP. - Przedstawiciele innych resortów i instytucji publicznych murem stoją za utrzymaniem status quo.

Dobrym przykładem jest konferencja uzgodnieniowa projektu, które odbyła się w minionym tygodniu.

- Zgromadzeni tam urzędnicy podnosili, że wprowadzenie zmian spowoduje paraliż administracji i niemożność wydawania decyzji, przekonywali, że lepiej wszystko zostawić tak, jak jest, a przedsiębiorcy "jakośsobie poradzą" - relacjonuje Wołejko.

Atakowane były wszelkie projektowane ułatwienia, a szczególnie mocno zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy oraz zasada in dubio pro tributario, zgodnie z którą wątpliwości interpretacyjne należy rozstrzygać na korzyść przedsiębiorcy.

TVN24BiS, Jest porozumienie związkowców z zarządem JSW. Górnicy zakończyli strajk

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej parafowano w piątek projekt porozumienia między związkami zawodowymi a zarządem JSW i przesłano do akceptacji radzie nadzorczej. Związkowcy podtrzymują żądanie dymisji prezesa Jarosława Zagórowskiego. Górnicy wracają do pracy.

Strony doszły do kompromisu w większości kwestii. Np. według protokołu od bieżącego roku czternasta pensja ma być w połowie uzależniona od sytuacji finansowej firmy. Czternastka za ubiegły rok ma zostać wypłacona w dwóch ratach. Inna kluczowa kwestia, czyli rozszerzenie tygodnia pracy z pięciu do sześciu dni – przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy każdego z górników, ma być jeszcze dopracowana.

Postulat personalny

Mediator, b. wicepremier i minister pracy Longin Komołowski powiedział, że uzgodniony po całonocnych rozmowach projekt po podpisaniu mógłby stanowić porozumienie pomiędzy stronami. - Niestety, ciągle pozostaje postulat (...) personalny, którego ja, jako mediator nie jestem w stanie wypełnić - zaznaczył.