English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

"Rzeczpospolita": Nie będzie daniny, ale deklaracje nie znikną

26-09-2016

Będzie zaniechanie poboru podatku od handlu. Przygotowywane w tej sprawie rozporządzenie już w tym tygodniu ma trafić do uzgodnień i konsultacji.

 

W resorcie finansów trwają gorączkowe prace nad rozwiązaniem problemu tzw. podatku od handlu. Wiemy, jak będzie wyglądało remedium na kłopoty wynikające z decyzji Komisji Europejskiej, która wszczęła postępowanie w sprawie polskiego podatku od handlu i wezwała Polskę do jego zawieszenia.

 

Sposób wyjścia z patowej sytuacji wynikającej z decyzji Komisji Europejskiej w sprawie polskiego podatku od handlu jest najmniej ważny. Istotniejsze jest to, że cała sytuacja pokazuje zagrożenia związane z zarządzaniem projektami. Ministerstwo Finansów popełniło duży błąd. Forsowało kontrowersyjne rozwiązanie dla branży handlu detalicznego, nie przewidując konsekwencji. Dzisiejsze problemy związane z daniną od handlu obnażają błędy w sposobie działania ustawodawcy w zakresie podatków, które zawsze bardzo silnie oddziałuje na gospodarkę. Taka pomyłka nie powinna się zdarzyć, bo destabilizuje prawidłowe funkcjonowanie tak istotnej branży jak handel detaliczny. Przedsiębiorcy nie mieli czasu na przygotowanie się do zmiany, a teraz nie mają pewności, co się zdarzy. Pośpiech, zwłaszcza w podatkach, nie jest dobrym doradcą ocenia doradca podatkowy i ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.