English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas: Organizacje pacjentów powinny wspierać działania resortu zdrowia

30-09-2016

Organizacje pacjenckie powinny podejmować inicjatywy, które wspierają działania resortu zdrowia – ocenił w czwartek wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas podczas I Kongresu Zdrowia Pracodawców RP. Wskazywał też na rolę organizacji w promowaniu profilaktyki – informuje portal gazetaprawna.pl.

 

Podczas dyskusji poświęconej roli pacjenta w systemie opieki zdrowotnej Pinkas oceniał, że organizacje pacjenckie są rozproszone. Wskazał, że duża część tych organizacji reprezentuje pacjentów cierpiących na jedną, konkretną chorobę. – Według mojej oceny nie ma takiego dobrego, mądrego partnera, dość jednoznacznego, który byłby bardzo reprezentatywny – powiedział.

 

Pinkas wskazywał także, że organizacje pacjenckie mogą odegrać znaczącą rolę w informowaniu o potrzebie wykonywania badań profilaktycznych. Wskazał, że w Polsce nadal jest wysoki wskaźnik zachorowań na raka szyjki macicy, czemu mogłyby zapobiegać m.in. obowiązkowe badania w tym kierunku. – Gdybyśmy 10 lat temu zrobili te badania jako obowiązkowe, to prawdopodobnie mielibyśmy zupełnie inną sytuację w tej chwili – powiedział.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.