English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Wolimy etat niż działalność na własną rękę

25-02-2015

Stopa bezrobocia na koniec stycznia wyniosła 12 proc. Aż o 8,7 proc. wzrosła liczba osób pracujących na umowach czasowych. Ponad 16 mln Polaków miało pracę w IV kwartale zeszłego roku – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS. To tylko trochę mniej niż w III kwartale – gdy liczba pracujących okazała się rekordowa – a aż o 1,9 proc. więcej niż rok wcześniej. To efekt wzrostu w sektorze prywatnym (w publicznym mamy spadek) – w przemyśle i usługach (rolnictwo także spada).

 

W kolei w porównaniu z grudniem bezrobocie rejestrowane wzrosło o 0,5 pkt proc. To efekt sezonowy, bo na przełomie roku zwykle spada zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie, budownictwie czy nawet handlu. Stopa bezrobocia może wzrosnąć także w lutym, choć być może ciepła zima i wcześniejsze rozpoczęcie prac sezonowych odwrócą ten trend.

 

Według Łukasza Kozłowskiego, eksperta organizacji Pracodawcy RP, na razie nie widać, by lekkie spowolnienie gospodarcze w IV kwartale miało negatywny wpływ na tempo poprawy na rynku pracy.

 

– Wciąż realizowany jest pozytywny scenariusz. Potwierdza to również coraz szybszy wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw oraz wzrost w styczniu liczby ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w porównaniu z grudniem – mówi Kozłowski.