English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Są sposoby, by fiskus dostał mniej

17-10-2016

Zakładanie spółek z o.o., ucieczka za granicę lub w szarą strefę – to możliwe reakcje firm na likwidację liniowego PIT – ostrzega „Rzeczpospolita”.

 

Minimalna stawka nowego podatku, łączącego w sobie PIT, składki na ZUS i NFZ ma wynosić 19,5 proc., a maksymalna ok. 40 proc. – poinformował Henryk Kowalczyk, minister koordynujący prace nad wprowadzeniem reformy. Stawek ma być 4–5. Reforma zakłada jednak likwidację liniowego PIT. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w rozliczeniu rocznym za 2014 r. z tej formy opodatkowania skorzystało blisko pół miliona podatników. To duża grupa.

 

Zaniepokojeni przedsiębiorcy już zaczęli szukać sposobów na utrzymanie korzystnego rozliczenia z fiskusem. Paradoksalnie może nim być ucieczka w CIT.

 

Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP, uważa, że zastąpienie kilku danin jednolitym podatkiem to słuszna koncepcja, ale przyczyni się do zwiększenia obciążeń dla przedsiębiorców. – Likwidacja stawki liniowej zintensyfikuje optymalizowanie obciążeń podatkowych. Reforma rzekomo nie ma charakteru fiskalnego. Nie można się z tym zgodzić. Proponowane zmiany spowodują, że to na przedsiębiorcach spocznie obowiązek realizacji polityki społecznej i wsparcia najbiedniejszych – podkreśla Korzeb.