English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Rzeczpospolita”: Polski system...sprawiedliwości

02-03-2015

– Odpowiedzialność to jest coś, co powinni ponosić inni – kpił Napoleon. Wydaje się, że w Polsce z tej kpiny uczyniono jedną z głównych zasad działania wymiaru sprawiedliwości – pisze w felietonie dla „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

12 lutego Sąd Okręgowy w Gliwicach zakazał nielegalnego strajku w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Ale o tym, że strajk był nielegalny, wiadomo było już 28 stycznia, gdy rozpoczął się protest.

 

Wniosek w tej sprawie został przekazany do prokuratury w Gliwicach już 5 lutego. Dopiero po 12 dniach prokuratura zwróciła się do zarządu JSW o wyznaczenie osoby, która złoży w prokuraturze informację na temat bezprawnego strajku.

 

 „Trudno oczekiwać, by poprzez postępowanie karne mógł zostać rozwiązany konflikt społeczny o głębszym podłożu” – rozgrzeszył opieszałość swoich podwładnych prokurator generalny Andrzej Seremet.

 

Zdaniem Malinowskiego to, że prokuratura uzależnia ściganie bezprawnych działań od haseł głoszonych przez sprawców to niebezpieczny precedens. –  Po to mamy prawo dotyczące protestów, w tym strajków, aby były rozwiązywane one w określonych ramach. Nie bez powodu jedna z fundamentalnych zasad prawa brzmi: dura lex, sed lex.  Od oceniania stopnia świadomości winowajcy i adekwatnego wymierzania kary jest w państwie prawa sąd. Obowiązkiem prokuratury i policji jest zaś doprowadzenie do procesu – zauważa Prezydent Pracodawców RP

 

Zwraca uwagę, że ludzie jeśli tylko mogą, chcą prosperować kosztem innych. – Dlatego tak ważne jest przestrzeganie prawa, inaczej dojdziemy do anarchii i rozwiązywania problemów nie siłą argumentów, ale argumentami siły – podsumowuje Andrzej Malinowski.