English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: MdM bliżej wielodzietnych

04-03-2015

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) będzie zawierać więcej rozwiązań prorodzinnych. Tak zadecydowała wczoraj Rada Ministrów, przyjmując projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Zakłada on większe wsparcie dla rodzin (i osób samotnych) z co najmniej trójką dzieci – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Zdaniem komentatorów pomimo, że zmiany są pozytywne, program nadal nie będzie spełniać postawionych mu zadań.

 

– Nie przyczyni się ani do zwiększenia podaży nowych mieszkań, ani do znaczącego wzrostu liczby młodych ludzi, którzy posiadają własne lokum – wskazuje Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP . Zwraca też uwagę, że wciąż zbyt mało nieruchomości spełnia limity cenowe określone w ustawie.

 

– Fundamentalnym błędem jest także obstawanie rządu przy stanowisku, zgodnie z którym przewidziane na każdy rok funkcjonowania MdM środki finansowe, jeśli nie zostaną wyczerpane, wracają do budżetu celem zmniejszenia deficytu – dodaje Wołejko. Ekspert przypomina, że w 2014 r. – a więc w pierwszym roku  działania programu – wykorzystano zaledwie 34,5 proc. z puli 600 mln zł (czyli nieco ponad 200 mln zł).

 

– Jeśli celem MdM jest rzeczywiście wsparcie młodych w nabywaniu mieszkań, a jednocześnie zasypanie chronicznego deficytu mieszkaniowego oraz rozwój rynku pracy, to tak ograniczone środki – łącznie 3,5 mld zł do końca 2018 r. – należy w całości wykorzystać na realizację tych celów, a nie na zmniejszanie deficytu budżetowego – akcentuje Wołejko.