English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Pracownicze strajki na nowych zasadach

02-02-2017

Związki domagają się prawa do prowadzenia sporów zbiorowych z samorządem i rządem. A pracodawcy zdelegalizowania protestów głodowych i okupacyjnych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Z zaprezentowanego wczoraj rządowego projektu nowelizacji ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wynika, że pracodawcy będą mieli możliwość uprzedniego, sądowego weryfikowania legalności sporu. Jego prowadzenie będzie możliwe pod warunkiem, że zainicjuje go lub przyłączy się do niego reprezentatywny związek zawodowy, a cały protest potrwa nie dłużej niż dziewięć miesięcy.

 

– Nowe przepisy powinny jednoznacznie wskazać, że zakazane jest prowadzenie strajków głodowych i okupacyjnych. W ten sposób usankcjonowalibyśmy orzecznictwo sądów w tym zakresie – podkreśliła dr hab. Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

 

Z tym ostatnim postulatem nie zgadzają się związkowcy. Wątpliwości budzi również sama procedura badania legalności sporów zbiorowych. OPZZ zwróciło uwagę, że instrukcyjny charakter terminów na wydanie postanowienia sądu w tej sprawie może doprowadzić do wydłużenia procedury (czyli wstrzymywać na dłuższy czas akcję protestacyjną). Pracodawcy się z tym nie zgadzają. – Będzie to postępowanie nieprocesowe, więc sąd wyda postanowienie na podstawie dokumentów i bez przesłuchiwania świadków – podkreślała dr hab. Monika Gładoch. Jej zdaniem warto się za to zastanowić nad możliwością wprowadzenia lokautu w razie kontynuowania nielegalnych protestów.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.