English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Mali przedsiębiorcy na wagę złota

03-02-2017

Rząd jest odpowiedzialny za ochronę podatników przed skutkami niedostosowania prawa – pisze w „Rzeczypospolitej” ekspert Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.

 

Polskie firmy – to one mają być fundamentem krajowego PKB, zgodnie z rządowymi założeniami strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Stabilne, transparentne warunki działania mają stać się z kolei podwalinami dla rozwoju małej przedsiębiorczości. Właśnie tu zmiany są najpilniejsze! Obowiązujące dziś przepisy, wywodzące się z czasów sprzed technologicznego przełomu, wręcz taki rozwój uniemożliwiają – ocenia.

 

Najważniejsze jednak jest jak najszybsze uregulowanie tych aspektów prawa, w których przedsiębiorca ponosi nieproporcjonalne sankcje. Dotyczy to zwłaszcza nieprecyzyjnych uregulowań lub legislacji nie nadążającej za rozwojem nowoczesnych technologii. Niedopuszczalna jest bowiem sytuacja, kiedy podatnik odprowadzający regularnie daniny na rzecz państwa odpowiada przed organami kontroli lub sądem z powodu… niedostosowania prawa do rzeczywistości – podkreśla Pączka.

 

Przykładem takiego funkcjonującego dziś absurdu są lokalni przedsiębiorcy pracujący jako kierowcy, świadczący usługi przewozu dla konsumentów. Płacą podatki od zarobionych pieniędzy, jednak równocześnie są administracyjnie karani – za to właśnie, że pracują. Dzieje się tak tylko z powodu archaicznych przepisów ustawy o transporcie drogowym. Dlatego wymaga ona natychmiastowej radykalnej przebudowy, bo w obecnym kształcie hamuje rozwój nowoczesnej gospodarki – zaznacza ekspert Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.