English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

Płace zaczęły rosnąć szybciej niż gospodarka

13-02-2017

Firmy w większym stopniu dzielą się zyskami z pracownikami. Jeśli jednak taka sytuacja potrwa dłużej, może to się niekorzystnie odbić na całej gospodarce – ostrzega „Rzeczpospolita”.

 

Przeciętne wynagrodzenia w ujęciu realnym rosną szybciej niż gospodarka już drugi rok z rzędu. W 2016 r. płace okazały się wyższe niż rok wcześniej o 4,2 proc., podczas gdy PKB zwiększył się realnie tylko o 2,8 proc. – wynika z ostatnich danych GUS. Także w ujęciu nominalnym nasze zarobki wzrosły bardziej (o3,8 proc.) niż wartość tego, co udało się wytworzyć w gospodarce (3,2–3,4 proc.). W ciągu ostatnich 16 lat, licząc od 2000 r., taka sytuacja miała miejsce tylko pięć razy.

 

Gdyby nasze firmy przechodziły na wyższy poziom rozwoju i tworzyły produkty o wyższej wartości dodanej, wzrost płac nie byłby powodem do niepokoju. Jednak w ostatnich dwóch latach płace rosną stosunkowo szybko, bo na rynku pracy mamy niedobór pracowników w wielu branżach i zawodach.

 

– Taki pusty wzrost zarobków, niewynikający ze wzrostu wydajności, oznacza, że koszty pracy stają się dla firm coraz większym obciążeniem – zauważa Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP. – W krótszym okresie taka sytuacja musi znaleźć ujście w postaci dostosowań po stronie cen sprzedawanych produktów, czyli zwiększonej inflacji. W dłuższym okresie, skutkuje ona obniżeniem konkurencyjności przedsiębiorstw na rynkach wewnętrznych i zagranicznych, ale także całej gospodarki, np. pod względem potencjału do przyciągania inwestycji zagranicznych – ostrzega Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.