English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: 8-godzinny dzień pracy do lamusa, elastyczna dniówka w układzie

12-03-2015

Czy czas pracy powinien być przeliczany na umowę, czy na pracownika? Jak zmienić przepisy o dyżurze w miejscu pracy i w domu? Czy należy rozszerzyć stosowanie klauzul opt-out? To przykładowe pytania, jakie w ramach przeglądu unijnej dyrektywy zadała partnerom społecznym Bruksela. Może być on podstawą do zmiany tych przepisów. Zdaniem uczestników debaty „DGP” z polskiego punktu widzenia najistotniejsze są zagadnienia dotyczące m.in. zasad wprowadzania elastycznego czasu pracy oraz wykonywania obowiązków w sektorze medycznym.

 

– Trzeba się zastanowić, czym jest czas pracy. Czy pojęcie to dotyczy tylko norm ochronnych, czy także sytuacji, gdy pracownik – ze względu na obowiązki zawodowe – nie może dysponować wolnym czasem i planować swojego życia prywatnego. Moim zdaniem ten pierwszy zakres powinien być unormowany w dyrektywie, a kwestia pozostawania w gotowości do pracy – leżeć w gestii państw członkowskich – mówi mecenas Monika Gładoch, ekspert Pracodawców RP.

 

–  Regulacja najczęściej wiąże się z ograniczeniami. A prawo w XXI wieku – jeśli zależy nam na rozwoju rynku pracy – nie powinno być zbiorem zakazów komplikujących wszystkim działalność, a w konsekwencji utrudniającym tworzenie i utrzymanie miejsc pracy. Będzie wówczas dysfunkcjonalne. Jestem przeciwna normowaniu omawianej kwestii w dyrektywie – dodaje mecenas Gładoch.