English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna O nas Media o nas
Zakładki 3
zakladki_video

Media o nas

DRUKUJ

natemat.pl: Nie dostałeś odprawy od byłego szefa? Sprawdź, czy przysługiwały ci pieniądze „na do widzenia”

09-01-2015

– 960 000 zł odprawy dla prezesa Kompanii Węglowej robi wrażenie. 125 tys. zł dla burmistrza Żukowa również. W mediach co chwila pojawiają się informacje o olbrzymich kwotach, które "na do widzenia” otrzymują prezesi, burmistrzowie, menadżerowie i tak dalej. A właściwie dlaczego ja nigdy nie dostałem odprawy od swoich byłych szefów? Nie należała mi się, a może po prostu o nią nie zapytałem? ­–  pisze Krzysztof Majak.

 

Teoretycznie, absolutnie każdy może domagać zapewnienia odprawy, zarówno w na początku, jak i przy rozwiązywaniu umowy o pracę. Praktyka pokazuje jednak, że na odprawy wynegocjowane przy zawieraniu umowy mogą liczyć przede wszystkim menadżerowie wyższego szczebla.

 

Istnieje też odprawa ustawowa, która należy się pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę, zwolnionemu na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

 

Jak dodaje Monika Zaręba, ekspert ds. rynku pracy organizacji Pracodawcy RP, z mocy ustawy odprawa pieniężna przysługuje pracownikom, z którymi stosunek pracy został rozwiązany w ramach grupowego zwolnienia oraz przy zwolnieniach indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

 

Artykuł w całości jest dostępny tutaj.